5 Haziran 2015 Cuma

2015 BAHAR ÇALIŞMALARIMDAN NOTLAR

      Mart ayıyla birlikte bahar çalışmalarımız başlar. Kovanlarda yaptığımız dış gözlemlerle kovan içi hakkında bilgi sahibi olmaya çalışırız. Yılların verdiği deneyimlerle kovana arı giriş çıkışlarını iyi görür, doğru yorumlarsak genelde sonuç düşündüğümüz gibi çıkar. Ne kadar ilgilenirsek ilgilenelim bazen hava şartlarından, bazen başka nedenlerden dolayı arı kayıplarıyla karşılaşabiliriz.
 
Geçen sonbaharda varroa mücadelesini iyi yaptığım için varrao yönünden rahatım.
Asıl sıkıntıyı geçen sezon bölgemizde bal verimi düşük olduğu için arılar kışa yeterince yiyecek stokuyla giremedi. Besleme yaptık yine de üç arımı açlıktan kaybettim. Şerbet zamanı şerbetle, kek zamanı kekle besledim. Ama doğrusu arının kendi yiyeceğini kendisinin hazırlamasıdır.
Gözlemlerimizden biri de yeterli yiyeceği olmayan arıyı teşvik olsun diye 2-3 tur besleyip bırakırsan ve de havalar kötü giderse petek gözlerindeki açık yavrular gelişemiyor ve korunamıyor, sonuçta yavru bozulmaları başlıyor ve kovanın gelişimi yavaşlıyor.
 
 
 
 
Arıcılıkta ana arının verimi çok önemlidir. Aynı ana arıdan alınan günlük yumurtalı çerçeveden üretilen - Miller yöntemi- ana arıların verimleri bile aynı olmuyor. Kimisi mevsim normalleri civarında yavru atarken kimileri beklenen verimi gösteremiyor.
Bazı kovanlar almış başını gidiyor, nisan başında kat verdiğimiz kovan olduğu gibi yeni yeni kat verdiğimiz kovanlar da mevcut.


Geçen yıl(2014) 23 nisanda oğul yakalamıştık. Bu yıl tam bir ay sonra oğulla tanıştık. Çıkan oğullar da küçük oğul.  


Akşamları geç vakit, hava kararırken kovanların yanından geçerken bal kokusunu duyuyorum ve o koku beni mutlu ediyor.

 Bu günlerde karaçalılar açtı ve havalar güzel gidiyor. Kuvvetli kovanlar verilen ham petekleri kısa sürede kabartıp balla dolduruyor.

 
 
Bugün "5 Haziran Dünya Çevre Günü " arısız çevre olmaz. Hem çevreyi hem bütün yaratıkları korumak, onların yaşam hakkına saygı duymak gerek.
Arıcıların işlerinin düzgün gitmesi ve beklentilerine ulaşma dileğiyle okuyucu ve izleyicilere selam ve saygılar.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder