24 Ekim 2016 Pazartesi

2016 YILI SONBAHAR MEVSİMİ VE ARICILIK ÇALIŞMALARIM

Sıcak ve kurak geçen bir yazın ardından parçalı bulutlu günler başladı ve havalar serinledi. Yeterli olmasa da arada bir yağmur çiseledi.

Eylül başlarından itibaren arıcının başının belası arı kuşları sıcak bölgelere göç etmeye başladı. Göçerken özellikle öğleye doğru ve akşamüstü arılıkta kendilerine ziyafet çekiyorlar. Tabi bu arada son turfan anarılarımızdan çiftleşme uçuşuna çıkan bazı anarılarımız kovanına dönemedi.
 

Çiftleşme uçuşundan dönenler maşallah yavru döşediler.


Yaz meyveleri bitti. Şimdi bahçesinde üzüm olan üzümünü, ceviz olan cevizini  hasat ediyor, önümüzdeki günlerde kışlık elmalar, armutlar, narlar, ayvalar hasat edilmeye başlanır.


 

Bal hasadını ağustos ayı boyunca yaptım. Beklediğimiz balı alamadık ama buna da şükür diyeceğiz. Arılıkta iş bitmez. Bir yandan bal hasadı yaparız, bir yandan oğul arılarla ilgileniriz.
 

Ayrıca ağaçların ve fidanların sulama işini de yürütürüz. Eskiyen kovanlarla ilgili ufak tefek tamirat işleri olur.

VARROA MÜCADELESİ
Doğal oğulları sandığa aldıktan sonra genelde akşam saatinde duman  vererek varsa üzerlerindeki varroalardan  temizlenmesine çalışırım. Bölme oğullarda bu işlemi daha çok yaparım. Bal aldığım kovanlarda ise varroa mücadelesini daha çok formik asitle yaparım. Altı alüminyum perfore sac olan kovanlara alttan formik asit uygulaması yaptım. Formik asiti verdikten 2-3 gün sonra kovanın altındaki çekmeceyi çekince ölen varroaları görünce hayret ettim, bu kadar varroa nasıl olur?
 
Bu sene ilk formik asiti ağustos sonunda düşük dozda verdim, çünkü akşam üzeri sıcaklık 30 dereceye yakındı. Kontrollerde bazı kovanlarda ölen varroa az iken bazı kovanlarda çok fazlaydı. İkinci tur formik asit uygulamasını yaptığın günün akşamında eve acele dönmem gerekiyordu. Aceleden bazı kovanlara asiti verirken dozu iyi ayarlayamadım ve birkaç gün sonraki kontrolde bazı kovanlarda anarı yüksükleriyle karşılaştım. 

EYLÜL ANARILARI
 
Formik asit uygulamasında anarısız kalan kovanlar kendilerine yeni anarı yaptı. iki kovanın anarısı çiftleşmeden dönemedi. Arılıkta hala bazı güçlü kovanlarda erkek arı göze çarpıyor.
 

Havalar arıların çalışabileceği sıcaklıkta. Yağmurlardan sonra arazide yeşillik ve canlılık başladı. Polen taşıyan arılar olduğu gibi kaz otlarından nektar alanlar da var. İşte böyle bir doğada yeni anarılarımz çiftleştiler ve yumurtlamaya başladılar.   
Yeni anarılar yumurtlarken, diğer kovanlar bu sene yavruyu erken kestiler. Son günlerde bazı kovanları inceledim, bazı kovanlarda çok az yavru var, bazılarındaysa açık kapalı hiç yavru yok. Şimdiye kadar bu zamanda arıların yavru faaliyetlerini durdurmasına tanıklık etmemiştim. Bu yüzden son günlerde azar azar teşvik beslemesi yapmaya başladım. Sonucu izleyip, göreceğiz.
 
EŞEK ARISI KAPANI

 
Bu yıl çok karınca var. Kovanlara büyük zarar veriyorlar.

 

3 yorum:

 1. Sayin arici arkadasim,
  sayfani tesadüfen buldum da yaptigin ariciligi kendim adina sakincali buldum..
  Nedeni ogul verdirmen, ogul arisi ile calisman ve bunu düzeltecek calisma icinde olmaman.. Emegine ve arilara acimiyorsun. Sana tavsiyem 15 nisan 15 haziran arasinda kuvvetli kovanlari böl.. ana üretecek kovanlardan secimini yap ve ana üret. haftada 1 meme kontrolu yap, katlarini zamaninda ver tel taban kovan kullan..

  Belli ki calistigin arilar ogula meyilli.ogulun tek igiligi vardir salkimda ari sicak olur varaoyu döker bunun disinda ogul arisi makbul ari degildir..

  anasi yasli degismek gerekebilir, birkac ana bir arada olabilir...emegine yazik. Kalabalik kovan bal getirir.. Sana tavsiyem bu yönde..Ben gördüm üzüldüm..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sayın Erhan Teke, yorumunuzu bugün fark ettim, ilginiz için teşekkür ederim. Sizin arıcılıkla ilgili çalışmalarınız, yayınlanmış bilgileriniz varsa izleyebilirim.

   Sil
 2. Sayın Erhan Teke, Arıcı Gökhan Dellal ile yaptığınız röportajı okudum. Siz de arıcılık yapıyormuşsunuz. Benim arıcılığım konusunda eleştirileriniz vardı. Tabi ki haklı olduğunuz yerler var. Demem şu ki sizin arıcılık çalışmalarınızı izleyebileceğimiz bir yayınınız var mı? Kafamıza takılan konularda bilgilerinizden yararlanabilir miyiz? Mehmet Yüksel Bey ve Gökhan Dellal Beyi izliyoruz. Sağ olsunlar arıcılık bilgi ve deneyimlerinden yararlanıyoruz. Selamlar.

  YanıtlaSil