9 Ocak 2016 Cumartesi

2016'DA İLK ARILIK GEZİM

2015 yılı giderken son üç günü havalar serinledi ve 2016'ya soğuk havayla, karla, rüzgarla girdik. Yağan kar 2-3 günde eridi, çiftçi dostlar durumdan son derece memnun.
                                  ( Fotoğraflar cep telefonuyla çekildi.)
Bu gün 9 ocak 2016 tarihinde saat 13.00'e doğru arılığa uğradım. Hava 14-15 derecelerde, az bulutlu, toprak karın erimesinden ve buzun çözülmesinden sonra sünger gibi yumuşacık olmuş. Yazın dökülen arı otu tohumları sonbaharda çıkmaya başlamışlardı. Dondan epey etkilenmişler.

Arılar yaklaşık 10 gündür kovandan çıkamadılar. Bu hava onlar için iyi geldi.Hemen hemen bütün kovanlarda hareket gözlemledim. Ancak 2-3 kovanın hareketleri zayıftı. Artık ne olursa olsun bademler ve erikler çiçek açana kadar - istisnai durumlar dışında -  kovanlara dokunmayacağım.

Arı sesini özlemişim, üç saate yakın kovanlarda tek tek dış gözlem yaptım. On güne yakın dışarı çıkamayan arılar içeride ölen arıları kovan dışına taşıyıp attılar. Temizlik uçuşu yaptılar, uçuş antrenmanına çıktılar,  " Bahar yaklaştı, hazır olmak lazım." der gibiler.  Arısı çok olan kovanın ölüsü de çok oluyor.

Kovan içinde arılar nasıl bir alem yaşar şimdilik bilemiyorum ama geçtiğimiz yılların birinde kışın güzel bir havada zayıf çalışan bir arıyı açtığımda şöyle bir durumla karşılaşmıştım: Kovanın bir tarafındaki arılar sağ ve salkımda, diğer tarafa yakın olan arılar petek gözlerine başlarını sokup ölmüşler ve ölü arıların olduğu çerçevelerde bal kalmamıştı. Ben de ölen arılı çerçeveleri alıp kek takviyesi yapmıştım ve arı bahara çıkmıştı.
Zaten sağlıklı arılar martta kendini belli eder, iyi gelişim gösterir, düzgün çalışır, giriş delikleri temizdir. Genç arılar görülmeye başlar.
Sorunlu kovanlar gelişmez, geriler. Arıları yaşlıdır, düzenli çalışmazlar. Yalancı anaya kaçanlarda erkeksi arılar görünür.

Şimdi iyi şeyler düşünmeli, karamsarlığa yer yok. Arılarıma arıcılık bilgim ve arıcılık yeteneğimin elverdiği ölçüde bakım yaptım.
Okuyucu ve izleyicilere iyi dileklerimle selamlar, saygılar.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder