16 Eylül 2017 Cumartesi

EYLÜL 2017

1 EYLÜL 2017    Kurban Bayramı
2 EYLÜL 2017    Kurban Bayramı
3 EYLÜL 2017    Kurban Bayramı   Öğleden sonra arılığa uğradım. Kovanın birinin yan tarafında arılar görünüyor.  Bu kovan temmuz başlarında oğul verdi. Pek kontrol edememiştim. Kapağı açtım. Ne arı kalmış ne bal. Sadece kuluçkalıktaki iki çerçevenin ortasında erkek arı gözleri yani kovan ana arısız kalmış, sonra yalancı anaarı yapmış ve işçi arı nüfusu bitince yağmalanmış. Yandaki arı yumruk kadar bir oğul yedeğe aldık.


4 EYLÜL 2017  Kurban Bayramı, arılığa bir göz attım. Yedeğe aldığım küçük oğullara ballı, yavrulu birer çerçeve desteği yaptım.

5 EYLÜL 2017 SALI  Öğretmenlerin öğretim yılı başladı.

6 EYLÜL 2017  ÇARŞAMBA ...

7 EYLÜL 2017 PERŞEMBE ...

8 EYLÜL 2017 CUMA ....

9 EYLÜL 2017 CUMARTESİ  Dinlendirme kazanındaki ballar kavanozlara kondu. Son sır mumları eritildi.

 10 EYLÜL 2017 PAZAR   Son çıkan oğullara 10 litre şerbet verildi.

11 EYLÜL 2017 PAZARTESİ ...

12 EYLÜL 2017 SALI  Hava on iki eylül tarihi için oldukça sıcak 32 derece ... İkindiye yakın arılıktayım. Son oğullardan üçüne baktım. Ana arıların yumurta durumunu inceledim ama henüz yavru göremedim.
Akşama doğru sürüyle arı kuşu arılık yakınlarında çığlıklar atıyorlar. Göç zamanı...

13 EYLÜL 2017 ÇARŞAMBA  ...

14 EYLÜL 2017 PERŞEMBE   Tarım İl Müdürlüğüne arı kaydına gittim.

15 EYLÜL CUMA ... İkindi saatlerinde arılık... Kovanın birinin etrafında arılar dolaşıyor, kovana düzensiz giriş- çıkışlar, kapak kenarından girme zorlamaları... vb . Gözlem sonucu: Kovanda yağma var.
Akşama yakın son çıkan oğulları beslemeye devam. İkisi yumurtaya başlamış, birinin anarısını göremedim.
 
BAL HASADI SONRASI YAĞMA NEDENLERİ : Genelde ballıktan bal alırım. Kuluçkalığa dokunmam. Eğer Kuluçkalıkta aşırı bal stoku olduysa ve anaarı yumurta atacak yer bulamazsa, kovandaki arı nüfusu azalır ve ilerleyen haftalarda yaşlı arılar ölünce yerine arkadan arı üretilmediği için kovan kendini savunamaz duruma gelir ve yağma kaçınılmaz olur. Çözümü kuluçkalıkta ana arının yumurta atabileceği ve arı üretiminin kesintisiz devamını sağlamak, böylece kovanını koruyup savunacak arı üretilmiş olur.
ANAARI IZGARASI KULLANMAMAK  Ana arı ızgarası kullanmanın pek çok faydası var. Bunlardan biri de bal hasadı sırasında ana arı kaybını önlemesidir. Çünkü ana arı ballığa çıkmadığı için ezilme, sıkışma riski olmaz. Süzülen petekleri arılara rahat veririz. Anaarı ızgarası kullanmazsak, bal hasadı sırasında ballıktaki çerçevelerde yavru olabilir, ana arı olabilir. Çerçevelerden arıları silkelerken ana arı zarar görebilir.  Ana arı ızgarası kullanırsak kuluçkalık kontrolü rahat yapılabilir.
YAŞLI ANA ARI  Arının oğul verme eğilimi yoksa ana arısı yaşlanır ve yumurtlama düzeyi düşer, Bu da kovanda arı nüfusunun azalması demektir. Mevcut arı kendini savunamaz ve sonunda yağmalanır.
YAĞMACI ARILAR Bazı arı ırkları yağmaya eğilimlidir. Zayıf arılara şans tanımazlar.

YAVRUYU ERKEN KESEN ANA ARILAR  Bazı ana arılar sonbaharda yumurta sayısının hızla düşürür ve kışa az arıyla girer. Yağmacı arıların ve kuvvetli kovanların olduğu yerde fazla yaşama şansı bulamazlar.

DOĞA KOŞULLARINDAN KAYNAKLANAN YAĞMA HAREKETLERİ   Burada da yine iklim şartları ve bitki örtüsü  arının hayatını düzenler. Aşrı sıcaklar, kuraklık ve bitkilerin yeterince gelişmeden kuruması arılıktaki zayıf arıların mezarını kazar. Yeterli polen ve nektarın olmaması arı için kıtlık anlamına gelir. Sürekli yağan bahar ve yaz yağmurları da olumsuz sonuçlara yol açabilir.
2014'te bu durumu yaşadık. Mayıs ortasından 25 hazirana kadar yağışlı bir dönem geçirdik. Arılar aşırı yağış yüzünden nektar sıkıntısı yaşadı. Fakat bu durum yağmaya sebep olmadı.

TARIM ALANLARINDAKİ ARIYA ZARARLI ETKEN MADDELER  Tarım yapılan yerde arıcılık yapılıyorsa çiftçilerin zamansız ilaç kullanımı tarlacı arıların sonunu getirebilir.

ARICIDAN KAYNAKLANAN YAĞMA OLAYLARI  Kovanlar izlenmeli, arı hayatı olması gerektiği gibi devam ediyorsa sorun yok, herhangi bir nedenden dolayı kovan ana arısız kaldıysa gereği yapılmalı. Sonbahar beslemelerinde yağmaya sebep olmamak için besleme zamanına ve saatine özen gösterilmeli. Bal akımının kesildiği dönemlerde gerekmedikçe kovanlar açılmamalı.

YABANİ ARILARIN YAĞMASI Bazı yıllarda aşırı derecede çok sarıca arı, eşek arısı .. vb. yabani arılar kovanlara saldırmaya başlar. Kovandaki arı mevcudu bunlarla baş edemezse yabani arılar kovanı bitirir. Yabani arı tuzakları, kapanları kurulabilir, kovan delikleri daraltılabilir.
 
 

VARROA  Zamanında mücadelesi yapılmalı, arı çöktükten sonra  iş işten geçer.


 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder