2 Nisan 2023 Pazar

2023 MART


 3 MART 2023 CUMA Bulutlu bir gün, öğleden sonra İnece... Birkaç kovana fondan şeker verdim. Geçenlerde arısı ölen ve yağmalanmaması için kovan girişini kapattığım kovanı açtım. İçindeki ballı petekleri aldım. Bu kovanda, ölen diğer kovanlarda görmediğim bir manzara ile karşılaştım. Çerçevelerden üçünde ölmüş kapalı yavrular var. Koku moku yok.

Arpacık soğan dikmek için bahçede biraz yer hazırladım.

4 MART 2023 CUMARTESİ Arıcılık fuarındayız. Haliç Kongre Merkezi'nde saat on buçuk gibi fuara giriş yaptık. Gezindik, geçmiş yıllardaki canlılık yok. Her zaman görmeye alıştığımız bazı firmalar yok. Fiatlar konusu herkesin bildiği ama Tüik'in bilmediği tarzda... Geçen sene elli altmış lira olan maske bu yıl 120 TL ... Fuarda kağıt bardakta bir çay 15 TL...

Neyse sağ salim evimize döndük. Geziyi düzenleyen arkadaşlara teşekkürler. 

6 MART 2023 PAZARTESİ Parçalı bulutlu,13 derecelik bir hava, İnece'ye gittim. Bu sene ilk defa 5 litrelik şerbet hazırladım. Zayıf düşen arılara vereceğim. Önce durumundan şüphelendiğim kovanlar vardı. Onları kontrol ettim. Üç kovanın arı mevcudu çok az, bu kovanlar yolcu, diğer üç kovan ise kendini kurtarır ama mayısta anaarıları değişecek.

Yanımda getirdiğim şerbeti azar azar on beş kadar kovana paylaştırdım..

Son olarak yarım kilo kadar arpacık soğan ( göğer ) ektim.

8 MART 2023 ÇARŞAMBA Parçalı bulutlu bir hava, öğleden sonra İnece, sıcaklık 18 dereceye kadar çıktı. Önce sorunlu arıları gözlemledim, dört arının durumu iyi değil. 

Arılar çok güzel polen taşıyor. Geçen sene oğullarından ikisini açtım. Maşallah, ikisi de üç çerçeveye yavru atmış, çerçevelerin iki yönü de yarıya kadar kapalı yavru... Balları var ama önceki gün şerbet verdiğim arılar daha bir coşkulu çalışıyor. Baktığım kovanlarda peteklerin köşelerine yakın yerlerde bal parlıyor. Şu anda arazide bol miktarda ballıbaba bitkisi var. Herhalde arılar bir şeylerden nektar da taşıyor. 

 Bu arılıkta iki kovanı iki katlı kışlattım. Kovanlarda herhangi bir sıkıntı yok, maşallah çok güzel polen taşıyorlar. Yiyecek sorunu olmazsa mayısta en iyi gelişen kovan onlar olacak.

9 MART 2023 PERŞEMBE Parçalı bulutlu 17-18 derecelerde bir hava, baraj kıyısı... Önce Hacı abinin yerindeki arılarda bir gözlem yaptım. Polen gelişi var. Çalışan arı sayısından kovan içi hakkında bilgi sahibi olabiliyoruz. Sonra kovanların üst tarafındaki kart ahlatlara armut aşısı yaptık.

Baraj kıyısına geçtim. Sarı çiğdemler solmuş, şimdi çiğirdik zamanı. Kovanların yanında bol miktarda var. Arıları gözlemledim. Polen gelişi var. 

Bu kış yağış çok az oldu ve baraj suyu düzeyi neredeyse 15-20 metre düştü.

12 MART 2023 PAZAR Az bulutlu 12-13 derecelerde bir hava... İstanbullu tarla komşumuz telefon etti, bahçeye birkaç tane meyve fidanı almak için fidancı sordu, ona yardımcı oldum. Öğleden sonra İnece'deki arılık.... Arıları giriş deliğine bakarak kontrol ettim. Polen gelişi iyi...

Geçen hafta arpacık soğan almıştım, onları ektim.

13 MART 2023 PAZARTESİ Parçalı bulutlu 10-12 derecelerde bir hava, İnece... Eve uğradım, sırt pompasını şarja taktım. Abdullah abinin ağaçlara bordo bulamacı attık, çok rüzgar olunca kendimizinkilere atmadım. Arılığa geçtim, 10 litre şerbet hazırlamıştım, onları verdim. Sonra asmaları budamaya başladım, saat yedi oldu, iki sırayı bitirdim. Bir sıra kaldı. 

14 MART 2023 SALI Açık bir havada İnece'deyim. Dün yarım bıraktığım işleri bugün bitirdim. Asmalar budandı, kestiğim asma dallarını toparladım. Ağaçlara bordo bulamacı attım.

19 MART 2023 PAZAR Parçalı bulutlu 13-16 derecelerde bir hava İnece'deyim. Yanıma aldığım 10 litre şurubu bazı kovanlara vereceğim. Ön sıradaki 10 kovandan ikisinin arısı ölmüştü, başka bir kovandaki arıların hareketlerinden memnun değildim. Onu açtım, anaarıyı göremedim. Yavru yok, Şimdilik günlük yumurtalı çerçeve vermek için vakit erken, geçmişte martın son haftasında anasız kalan arılara günlük yumurta çerçeve verdim. Anaarı yaptı, çiftleşti , yavruladı ama pek de verimli olduğu söylenemez.

Ön sıradaki kovanlardan beşini açıp baktım. Genelde 3-4 çerçeve kapalı yavru ama çerçeveler tam kapalı değil. Çerçeve ortasındaki yavrular çıkmış, anaarı oralara tekrar yumurta atacak. Bir kovanın maşallahı var beş çerçeve kapalı yavru var. Kovanlarda bal durumu iyi.

Yedi sene önce yaptığımız kovanların bezir yağı bayağı döküldü, kovanların dışı karardı. Bugün sekiz tanesini bezir yağı ile yağladım.

20 MART 2023 PAZARTESİ Açık bir hava, pırıl pırıl bir güneş öğle saatlerinde baraj kıyısı... Önce ön gözlem, yani kovanın başında durup, kovana girip çıkan arı hareketlerini gözlemliyorum. Sağlıklı bir kovanın arılarını hareketleri sağlıklı olur. Dışarıdan gelenler genelde polenle geliyor ve doğru içeri giriyor. Çıkanlarda seri bir şekilde çıkıyor. Bir kovanın girişinde arılar bekliyorlarsa, uçuş tahtasında geziniyorsa, dışarıdan gelenlerde pek polen yoksa ve arılar bakımsız gibi duruyorsa o kovanda bir sorun var demektir. Muhtemelen ana arı yoktur, arı mevcudu azalmıştır, kovanda yalancı analar vardır. Hastalık olabilir. 

Bugün yaptığım ön gözlemde iki kovanın arılarının giriş çıkışlarının zayıf olduğunu, kovana pek polen girişi olmadığını gözlemledim. Kovanları açıp baktım, birinde az sayıda arı kalmış, bal çok, arı az. çerçeveleri incelemeye aldım. Ana arıyı gördüm. Kovanı kapattım. Bundan sonraki ilk kontrolde gereği yapılacak. Diğer kovanda da arı mevcudu düşük, bal çok... Yan yana iki kovandan birisinde üç hafta kadar önce verdiğim fondan şeker ve balı bayağı yemişler ama kovan girişinde arı kalabalıklığı var. Açıp baktım, kapalı ve açık yavru yok, ana arıyı göremedim. İçimden başka kovanlardan günlük yumurtalı çerçeve versem de anaarı yapsa diye geçirdim ama bu zamanda erkek arı bulabilecek mi, diye geçti. Kovanı kapadım yanındakini açtım. Arı kalabalık görünüyor ama çerçeveleri incelemeye başlayınca üç çerçevede yalancı ana yavrusu ve yumurtası gördüm. Çerçevelerden birinde yalancı ananın yumurtladığı kapalı yavruları bozdum. Bunlardan erkek arı çıkıyor. Kovanda yalancı ana yumurtasından çıkan erkek arılar var. Bu kovanı da kapadım. 

Şimdi geçen yıl iyi bal aldığım kovanlardan birkaçına bakmaya geldi sıra... Buradaki damızlıklardan birine geçenlerde şerbet vermiştim. Kovanı açtım, birinci çerçeveden başladım incelemeye... Çerçevelerde tek tük erkek arı geziniyor. Az da olsa kapalı erkek arı çıkacak yumurta var. Kraliçeyi gördüm. Dört çerçeve yumurta atmış ama şimdilik çerçevelerin her tarafı yavrulu değil ama yüzde seksen falan yavrulu... Birkaç kovanı daha inceledim. Sağlıklı kovanların gelişimi iyi. Sonuçta ilk baktığım kovanlardan anaarısız olana günlük yumurtalı ve arılı bir çerçeve verdim. Çerçeveyi verirken fazla fazla arı birleştirme kokusu püskürttüm.

Buradaki arılarda şimdilik yiyecek sıkıntısı görmedim.

Yukarıdaki arılara geçtim ve kovan dışından kontrol ettim, durum iyi görünüyor.

24 MART 2023 CUMA Açık, güneşli 17-18 derecelerde bir hava 10 litre şerbetle İnece... Eve  uğrayıp işlerimi gördükten sonra arılığa geçtim.

Havalar mevsim normallerine uygun gidiyor. Tek eksiğimiz yeterli kış yağışının olmaması... Kayısılar, erikler, güvemler ve pek çok bitki çiçek açmış durumda... Ekinler boy atmaya başlamış, doğa yeşeriyor.

Her zamanki gibi önce tek tek kovanları gözlemleme, sonra yapmam gerekenleri sırayla yapma... Arabada el demirimi ve bıçağımı bulamadım. Evde unutmuş olmalıyım. Neyse arabadaki tornavida ile işlerimi görmeye çalışacağım.

Arısı ölen kovanların ballı çerçevelerini arılara verdim, arıların ölümü bulaşıcı bir hastalıktan mı, dolayısıyla verdiğim ballı çerçevelerin sağlam arılara bir zararı olur mu diye tedirginim.

Arılardan sağlığı yerinde olanlar güzel polen taşıyor. Hatta birkaç kovanı açıp çerçeveleri tek tek inceledim, bu zaman için süper diyebileceğim kovanlar var. Beş çerçeve kapalı yavrulu kovanlarım var. Şimdilik kovanlarda yiyecek sıkıntısı yok ama hızlı gelişen kovanları beslemek gerekir. 

Dikkatimi çeken bir durum propolisçi arılar kovana taze propolis taşımış, mis gibi propolis kokusu var.

Ana arısını göremediğim bir kovana günlük yumurtalı ve yavrulu bir çerçeve verdim.

Gelişimi zayıf bir kovana - arı mevcudu az, çok az kapalı yavru var.-  arılı ve kapalı yavrulu bir çerçeve ile destekledim. Haftaya sonuçlarını göreceğiz. Baktığım güçlü kovanlarda erkek arı ve kapalı yavrulu erkek arı çıkacak petekler var.

Şerbetleri belirlediğim kovanlara verdim. 

25 MART 2023 CUMARTESİ Baraj kıyısı... Yanıma 15 litre şerbet ve beş kilo kadar kristalize bal aldım. Birkaç paket fondan şeker var. Önce yukarıdaki arılara baktım. Bazı kovanlara kristalize bal, bazı kovanlara da şerbet verdim. Burada iki katlı kışlattığım  bir kovanı inceledim, maşallah beş çerçeve yavru yapmış. Bir kovanın keyfi yok. Ana arısını göremedim, arı az, yavru da yok...
Bütün kovanların kapağını açtım. 27 Şubatta verdiğim fondan şekerleri güçlü kovanlar bitirmiş. Bazı kovanlar ise pek yememiş.

Baraj kıyısına geçtim. Önce pazartesi günü belirlediğim sorunlu kovanlarla ilgilendim.

Yalancıya kaçan kovanın çerçevelerindeki arıları kovan önüne silkeledim. Yalancı ana yavrularını el demiri ile imha ettim. Kovana birleştirme esansı sıktım. Sonra damızlık kovanlardan birinden günlük yumurtalı bir çerçeve  alıp, birleştirme esansı püskürterek kovana yerleştirdim. 

Pazartesi günü anasız bir kovana günlük yumurtalı ve arılı bir çerçeve vermiştim onu inceledim, ana arı yüksükleri yapmış. Aynı gün tespit ettiğim zayıf kovanda arı az, anaarı var, yavru ve yumurta yoktu. Bugün az da olsa yumurta atmış. Bu kovana da kapalı yavrulu ve arılı bir çerçeve ile destekledim.

Yine pazartesi günü kontrolde ana arısını göremediğim ve hiç yavru olmayan bir kovanı inceledim. Açılmış ana arı memeleri gördüm ve küçük bir anaarının çerçevede gezindiğini gördüm.

Burada da bazı kovanlara şerbet verdim. 

Ya tutarsa diye yabani armuda aşı yaptım. Bir ceviz fidanı ile bir elma fidanı diktim.

27 MART 2023 PAZARTESİ Sabahtan güneşli ılık bir ilkbahar günü... 10 litre şerbetle İnece'deki arılığa gittim. Önceki gece Kırklareli merkeze yağan yağmur arılık mıntıkasına pek yağmamış.
Her zamanki gibi önce bir dış gözlem yaptım. İncelemeyi düşündüğüm kovanları belirledim. Körük yak, maske tak, eldiven giy ve çalışmaya başla...Balı olan arısı çok az kalan bir kovanla işe başladım. Anaarı göremedim. Yavru da yok, arı mevcudu çok az... Üç tane ballı çerçeveyi aldım, geçen yılın oğullarından sakin olan bir kovandan arılı, ortası kapalı yavrulu, kenarlara doğru günlük yumurtalı bir çerçeve alarak, birleştirme esansı kullanarak çerçeveyi kovana verdim. hayırlısı olsun. Büyük kovanlardan biri de son zamanlarda sorun çıkarmaya başladı, onu açtım. Arı mevcudu beklediğim kadar yok. Üç çerçevede, çerçevelerin dörtte biri kadar yavru var. Biraz şerbet verdim. Çok ballı petek var. Üç tanesini aldım. Başka bir büyük kovanı ( 14 çerçevelik ayçiçek bölgesi için yaptığımız kovan) açtım. Maşallahı var. Beş çerçeve yavru var. Başka bir büyük kovanı açtım. Arı nüfusu az, balı da az kalmış. İki adet ballı çerçeve verdim.

Bugün 13 kovana baktım. Belirlediğim kovanlara şerbet verdim.
İkindiye doğru kuvvetli lodos esmeye başladı ve arılar kovana dokununca saldırmaya başladı. Nitekim maskenin neresinden geçtiler bilmem ama yüzümün üç yerinden soktular.

30 MART 2023 PERŞEMBE Güneşli, pırıl pırıl bir hava ama 10-13 derecelik bir ısıda 10 litre şerbet ve birkaç paket fondan şeker alarak baraj kıyısına yolculuk... Yukarıdaki arıları kontrol ettim, burada Şerif abi sağ olsun yardım etti. Kovanları sırasıyla kontrol ettim. İhtiyacı olana fondan şeker verdim. Bazı kovanlara bir çay bardağı kadar şerbet verdim. Birkaç kovanın örtü tahtasını sıkıştırdım. Bir kovana, geçen yıl ayırdığım çerçeve ballardan bir çerçeve verdim. Burada arılar kovanlara güzel polen taşıyorlar.

Baraj kıyısına geçtim. Burada da sırayla bütün kovanları kontrol ettim. İhtiyacı olan kovanlara fondan şeker verdim. Birkaç kovana şerbet verdim. Kovanlardan ikisine büyük besleme kabıyla şerbet verdim.

31 MART 2023 CUMA Karışık bir hava, öğle saatlerinde İnece... Evdeki işlerimi halledince arılığa geçtim. Dokuzhöyük'tenmiş birisi koyunlarını otlatıyor. Biraz konuştuk.

Öndeki arılara donmuş ballar vardı, ondan verdim. Birkaç kovana daha o ballardan verdim. Güzel polen taşıyorlar. 
Mart bitiyor, ağaçlar çiçekte... Otların çoğu çiçekte. Arılar rengarenk polen getiriyorlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder