20 Nisan 2023 Perşembe

2023 NİSAN


 2 NİSAN 2023 PAZAR Güzel bir bahar günü 18-20 derecelerde güneşli ve sakin bir gün. Dün akşam biraz yağmur yağmıştı. Hava tahmincileri pazartesiden itibaren yağışlı ve serin bir sürece girileceğini belirtiyorlar. 10 litre kadar şerbet yaptım.

Bahçede kuruyan ağaçlar vardı, önce onları kestik.

Arı çalışmalarım bazı kovanları kontrolle geçti. Damızlıklardan birinin maşallahı var, kuluçkalıktan iki ballı iki çerçeve aldım ve balı az olan kovanlara verdim. Erkek yavru gözleri var. çıkan erkek arılar var. Burada artık ana arı üretebiliriz. Nitekim anasız kalan bir kovana geçen hafta verdiğim günlük yumurtalı çerçevede birkaç tane anaarı yüksüğü yapıldığını gördüm.

Arılar çok güzel polen taşıyor. Bazı kovanlara arısı ölen kovanlardan aldığım petek balları verdim.

6 NİSAN 2023 PERŞEMBE Edirne... Arabanın bazı bakım ve onarımı için Volkswagen Mercanlar servisine gittim. 

9 NİSAN 2023 PAZAR Güneşli, 16-17 derecelerde bir hava... 25 litre şerbet, 12 kavanoz bal ve biraz kristalize bal ile baraj kıyısı... Önce yukarıdaki arıları tek tek kontrol ettim ve gerekli olana şerbet verdim. Video çekmek için iki kovanın arasına girdim. SAĞIMDA İKİ KOVAN, SOLUMDA İKİ KOVAN... ARILAR MÜTHİŞ ÇALIŞIYOR. RENGARENK POLENLE KOVANA GİRİYOR. SU VE NEKTAR TAŞIYANLAR DA ÖYLE... İZLEMESİ KEYİF VERİYOR. 

Aşağıdaki arılara geçtim. Anaarı sorunu yaşayan kovanlar vardı. Önce onlara bakacağım.

30 Mart tarihinde yeni doğan anaarıyı görmüştüm. Çiftleşip çiftleşmediğini, çiftleştiyse yavru yapıp yapmadığını anlamam gerek. Kovanı açıp, kenar çerçeveden başladım kontrole ve ortada arının yoğun olduğu çerçevede kapanmaya yakın yavrulu ve yeni yumurtaları gördüm. Bitişik çerçevede kraliçeyi de gördüm. Hayırlı olsun Mart 2023 doğumlu anaarımız.

Yanında yalancı anaya kaçan bir kovan vardı, 25 martta günlük yumurtalı bir çerçeve vermiştim. Anaarı kontrolü için kovanı açıp, kenar çerçeveden başladım anaarıyı görme işine...Sırayla bütün çerçeveleri kontrol ettim anaarıyı göremedim. Anaarının çıkması gereken çerçeveyi incelemeye başladım. Üç tane anaarı yüksüğü bozulmuş. Hadi tekrar çerçeveleri gözden geçir ve sonunda yeni kraliçeyi buldum, kapkara bir güzel... 

20 Mart tarihinde günlük yumurtalı bir çerçeve verdiğim kovana geldi, inceleme sırası... Arı mevcudu az, yiyeceği çok. Yeni anaarıyı gördüm, henüz yumurtaya geçmemiş. Kenardan ballı iki çerçeve aldım.

Geçen haftalarda tespit ettiğim sorunlu başka bir kovanı açtım. Bu kovanda arı mevcudu çok azalmış, anaarı var ama yavru ve yumurta yoktu. Başka bir kovandan kapalı yavrulu ve arılı bir çerçeve alarak destek olmuştum. Bugün bu kovanı da kontrol ettim, kapalı yavruların çoğu çıkmış ama anaarı yine yumurtlamamış. Bir dahaki kontrolde anaarı değiştirme işlemi yapılacak.

Kovanlara şerbetleri ve balları verdim.

Geçen yıl pek randıman vermeyen ve bir ara rahatsızlık geçiren bir kovanı son iş olarak açtım. Zayıf, anaarısı değişecek.

12 NİSAN 2023 ÇARŞAMBA Hafta yağmurla başladı. Pazartesi ve salı günü damla damla yağmur yağdı. Sular seller akmadı. Sokakta yürüdüğün zaman ıslandığını anlamıyorsun. Bugün de öğleden sonraya kadar bu tarz yağmur yağdı. Saat üçten sonra bulutlar aralandı ve güneş çıktı. Arılara gittim.

Bahçede her yer ıslak, çukurlarda su birikintileri var. Maşallah arılar, yağmurdan sonra ne zaman kovandan çıktı da polen topladı. Kovanlara sarı polenlerle dönen arılar var. Birkaç kovan yavru uçuşu yaptırıyordu. Bazı kovanlara fondan şeker verdim, bazılarına da kovan girişine bir parça tadımlık şeker bıraktım.

Yağmurlardan sonra bahçe ot içinde kalmış.

13 NİSAN 2023 PERŞEMBE Güneşli bir gün, hava sıcaklığı 16-18 derecelerde tahmin ediliyor. 25 litre şerbetle baraj kıyısı... Sıradan kovanları açıp kontrol etmeye başlıyorum. Varroa için farklı yağlar ile çok az miktarda flumetrine bulanmış  12 cm boyunda çerçeveler arasına iki adet pamuk ipliği ( yorgan ipliği) bırakıyorum. Ayrıca kovanı açınca çerçeveler arasına pembe bir sıvı damlatıyorum. Birkaç kovan hariç diğer kovanlara ya şerbet ya da fondan şeker verdim. Eski bir kovandaki arıyı başka bir kovana aktardım, maşallah kat istiyor ve katını verdim.

Yukarıya geçtim, ikindi oldu ve hava serinlemeye başladı. Burada genelde şerbet verdim. Zaten on kadar arıya bir şey vermeye gerek yok. Varroa için amitraz etkili maddeli duman verdim.

Çalıların arasında şimdiye kadar hiç görmediğim bir çiçek gördüm. Adını bilen var mı?

14 NİSAN 2023 CUMA Parçalı bulutlu, 20 derece civarında bir hava... Şerbet hazırladım ve  İnece'ye gittim. Arılığın olduğu yer rüzgarlı... Geçen yılın oğullarını kontrol ve şerbet verme işleri yaptım. Arılar, bir hafta sonra kat ister ama daha erken. Havalarda bu günlerde çok dengesiz. Haftanın dört günü serin ve hafif yağmurlu geçiyor. Baktığım arılarda beş günlük yiyecek stoğu yok. Her biri 5-6 çerçeve kapalı yavru olmuş.

Bahçe ot içinde... Kirazlar yeni çiçek açıyor.

Akşam kovanlara körükle amitraz içeren duman sıktım.

18 NİSAN 2023 SALI 

Kırklareli'de yağmurlu günler... Cumartesi, pazar ve pazartesi yağışlı geçti, tahminler bugün için de yağmurlu diyor. Hatta hafta sonuna kadar yağmur bekleniyor. Sabah hava parçalı bulutlu, gökyüzü açılır gibi oldu. 25 litre şerbet ve kekle baraj kıyısı...

Arılara sırayla bazısına hem kek, hem de şerbet verdim. Arı saldırgan, iyi ki bol ve uzun paçalı kot pantolon giymişim. Pantolon paçaları bir ara arı iğnesiyle doldu. 

Arılar başımdan uzaklaşsın diye bir ara çevrede kısa bir gezinti yaptım. Çiçek fotoğrafları çektim. Meşelerin arasında mantar ocağına denk geldim ama mantar yenilenden mi, zehirli mi bilmediğim için dokunmadım.


Yukarıdaki arılara geçtim, bu ara olduğum yer güneşli ama uzaklardan gök gürlemesi duyuluyor ve karabulutlar görünüyor. Bir sıradaki kovanları tek tek açtım ve kontrol ettim. Bazılarına kat attım. Kontrolde bir kovanda fazla yavrulu çerçeve yok, anaarısı geçen yılın anasıydı. Çerçevenin birinde anaarıyı gördüm, başka bir çerçevede yeni bir anaarı gördüm.ve aynı çerçevede kapalı anaarı yüksüğüne rastladım.

İki üç kovanın daha kontrolünü yapmıştım ki kat isteyen bir kovanda yine anaarı yüksükleriyle karşılaştım. Yüksükleri bozdum ve kat verdim. Burada da her kovana şerbet, bazı kovanlara da hem şerbet hem kek verdim.

ARILAR BU SENE ERKEN OĞUL VERECEK. YAĞMURLU GÜNLER ARIYI OĞULA TEŞVİK EDİYOR.

20 NİSAN 2023 PERŞEMBE 15 Litre şerbet ve biraz fondan şekerle İnece'deki arılık... Hava bulutlu, arada bir bulutların arasından sızan güneş ışıkları ve 16-18 derecelerde bir sıcaklık... Buraya epey yağmur yağmış, tarladaki çukurlarda su birikmiş.


İki kovana kat verildi. Şerbet ve fondan şekerleri verdim. Sakin arılardan ikisinin çerçevelerine baktım. Bal stokları azalmış. 21 NİSAN 2023 

RAMAZAN BAYRAMI KUTLU OLSUN 

Öğleden sonra İnece'ye gittik. Dönüşte arılığa uğradık. Tahta evdekiler yüksek sesle müzik dinliyorlar. Arılar polen taşıyor. Taze nanelerden topladım. 

23 NİSAN 2023 PAZAR 

23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI KUTLU OLSUN

Az bulutlu, 17-18 derecelerde bir sıcaklık... 30 litre şerbet Demircihalil'deki arılara gittim.

Geçen hafta kovanların yarısına yakınına baktığım yukarıdaki arılarda çalışmaya devam, kovanları açtım, kat isteyenin ballığını kuluçkalığın üzerine koydum. Bu işi yaparken ballıktaki az kabartılmış veya kararmamış petekleri kuluçkalıktaki kararmış eski peteklerle yer değiştiriyorum. Yavrulu kara petekleri ballığa alıyorum. on beş kadar kovanın ballığını verdim. Arılar az da olsa doğadan bal getirmişler. Kovanlardan birkaçında yeterince bal var. Ortalama yarım litre civarında şurup verdim.

Kovanlardan birinde çok az arı var, açıp baktım anaarı yok, yalancı anaya kaçmış. Yalancı ananın yaptığı kapalı ve açık erkek yavruları bozdum. Damızlık kovandan arılarıyla beraber günlük yumurtalı bir çerçeve aldım ve bu kovana verdim. Başka bir kovandan da arılı ve kapalı yavrulu bir çerçeve alarak bu kovana verdim. Birleştirme esnasında esans  kullandım.

Baraj kıyısına indim. Buradaki arılara da şerbet verdim. Yeni anaarı yapan kovanlardan ikisini inceledim. Biri yavruya geçmiş, diğerinde daha yumurta yok.

Akşam olunca kovanlara arılardaki varroa asalağına karşı amitraz içerikli duman verdim. Aynı işlemi yukarıdaki arılarda da yaptım.

Son yağan yağmurlar toprağı doyurmuş olmalı ki geçtiğim birkaç yerde su birikintileri olmuş, yamaçlarda su akıntıları var, Çataklardan az da olsa baraja doğru su akıyor. Yol güzergahımda yalancı bir su kaynağı vardı. Geçen hafta su yoktu, bu gidişimde su akmaya başlamış.

24 NİSAN 2023 PAZARTESİ Güneşli bir gün, biraz şerbet hazırlayıp İnece'ye gittim. Evden motorlu tırpanı aldım ve arılığa geçtim.

Arıları kontrole devam. Dikkatimi çekense arılarda bal stoğunun bitmesi... Yağmurlu günler uzun sürünce balları bitmiş. Bazı kovanlara şerbet verdim.

Anaarı sorunu olan üç kovan vardı. İkisinde yeni anaarıyı gördüm, henüz yumurtaya geçmemişler. Üçüncü kovanda anaarıyı göremedim.

Akşam arılara varroa için duman verdim.

Asmaların arasındaki otları motorlu tırpanla kestim.

Arılıkta çalışırken Ahmet Duysak abi ziyaretime geldi.

25 NİSAN 2023 SALI Biraz şerbet hazırlayıp, İnece'ye gittim. Hava karışık. Şerbeti arılara verirken uzaklardan gök gürültüsü duymaya başladım. Arada bir şimşek çakıyor. Sonra eve geçtim. Biraz şeker aldım. Evin bahçesini motorlu tırpanla biçmeye başladım. Yağmur çiselemeye başladı. Tırpanın teli kopunca yarım bıraktım. 


27 NİSAN 2023 PERŞEMBE Sabahtan kapalı bir hava, 15 derecelerde... saat on bire doğru hafif bir güneş göründü. 20 Litre şerbetle İnece'ye gittim. Önce eve uğrayıp, evin avlusunun otunu biçtim. Sonra arılığa geçtim. Dünkü yağmur burada etkili olmuş. Tarladaki çukurlarda su birikintileri var. Bahçenin otunu biçmeye başladım. Saat 17.30'a kadar ancak yarısını biçebildim. Kovan aralarını başka bir gün biçmek üzere bıraktım. 


Arılara şerbetlerini verdim. Bazı kovanlarda arılar adeta şerbetlikte şerbet bekler gibi yoğun bir şekilde bekliyorlar. Nisan ayı yağmurlu ve serin geçiyor.  Yağmurlu ve serin havada dışarıdan yeterince nektar gelmediği için arıları beslemek gerekir. Aksi halde açlıktan açık yavruların üzerini sırlayıp kapatamazlar ve yavru çürüklüğü hastalığı ortaya çıkabilir.

Kovanlarda arı nüfusu çok ve kat istiyorlar. Yağmurlu havalarda kat veremeyince kuluçkalıkta sıkışan işçi arılar peteklerde anaarı yüksüğü yaparak anaarıyı oğula zorlarlar. Yağmurlu havalardan sonra oğula dikkat!

28 NİSAN 2023 CUMA Az güneşli, 16 derecelerde bir hava İnece'ye gittim. Ot biçmeye devam, az bir ot kaldı... Hava serin ve rüzgarlı arılar çalışıyor ama pek keyifli değil.

29 NİSAN 2023 CUMARTESİ Güneşli, 17-18 derecelerde bir hava... Bugün arı almak isteyen insanlar İnece'deki arılığa gelecekler. Haberleştik ve ben öğle saatlerinde arılığa gittim. Onlar gelmeden önce iki kovana kat verdim.


Alıcı arkadaşlar geldiler ve yirmi kovan arıyı yeni kovanlara aktardık. Hayırlı olsun, hayrını görsünler. Artık lavantalar arılara polen ve nektar sunar, arılar da çiçeklerle ilgili görevlerini yapmış olurlar.


Yağmurlu geçen günlerden sonra arılar bugün polen ve nektar taşıdılar. En son geçen hafta pazar günü güzel çalışmışlardı. Kovandan kovana arıları aktarırken bazı kovanlarda bal kalmadığını gördük.  Birkaç gün Azar azar şerbet takviyesi şart.

30 NİSAN 2023 PAZAR Güneşli bir gün, 20 dereceye yakın bir sıcaklık... 15 litre şerbetle Demircihalil... Yukarıdaki arıları kontrol ettim. Geçen hafta yalancı anaya kaçan bir kovana günlük yumurtalı çerçeveler vermiştim. Onu incelemeye aldım. Anaarı yüksüğü yapmamışlar. Derken çerçevenin birinde anaarı gördüm. Hemen çerçeve aldığım kovanları kontrol ettim. İkisinde de ana arıyı gördüm. Muhtemelen kısır bir ana arı ama yine de gelecek haftaya kadar gözlem altına alınacak.

Bir tanıdığa bir kovan arı verdim.

Birkaç kovana şerbet verdim. 

Aşağıya geçtim. Önce nisanın onu sıralarında çıkan anaarıların olduğu kovanları kontrol ettim. Birinde anaarıyı göremedim, günlük yumurta ve yavru da yok, muhtemelen anaarı çiftleşmeden dönemedi. Diğer kovanı inceledim, maşallah arı mevcudu az ama çerçevenin birinde az da olsa kapalı yavru, diğer bir çerçevede günlük yumurtalar var.

Anaarısı olan ama yumurtlamayan bir anaarı, geçen ay destek olsun diye kapalı yavrulu ve arılı bir çerçeve vermiştim ama anaarı yine de yumurta atmadı, anlaşılan kısır bir anaarı... Bu kovanın anasını imha ettim ve anaarı üretme kovanı yapmaya karar verdim ve başka kovanlardan dört çerçeve kapalı yavrulu ve arılı çerçeve koydum. Başladım bazı kovanları kontrol etmeye ve şerbet vermeye... Damızlık kovanlardan birine kat vermem gerekiyor, kovanı açtım, bir iki çerçeve sonra ana arı yüksükleri ile karşılaştım. Çerçevenin birinden iki yüksük kesip kapak üstüne koyduktan birkaç saniye sonra çıkan anaarının sesini duymaya başladım. Hazır anaarı yüksüklü çerçeveyi bulmuşken hemen anaarı üretme kovanı diye hazırladığım kovana yüksüklü bir çerçeve verdim. Anaarısını göremediğim kovana yüksüklü bir çerçeve verdim. Geçen yaz rahatsızlanan bir kovan vardı, kışı çıkardı ama bahar gelişimi zayıf. O kovanın anaarısını imha ettim ve o kovana da arısıyla beraber anaarı yüksüklü bir çerçeve verdim. hayırlısı olsun.

Saat altıya doğru kovanlara duman verdim. Yukarıdaki arılara da duman verdim. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder