31 Mayıs 2020 Pazar

2020 MAYIS

1 MAYIS 2020 CUMA İŞÇİ VE EMEKÇİ BAYRAMI KUTLU OLSUN.
Tahminlerde yağmur beklentiis var ama hava açık, biraz temel petekli çerçeve ile İnece'de önce arılığa uğradım, sonra köye geçip yeni kovanlardan 4 tane alıp arılığa döndüm. Gelişme gösteren arılardan dördünü hemen yeni kovana aktardım. Bu arılardan 3 kovan yıllardır üzerinde titizlikle çalıştığım, emek harcadığım iyi özelliklere sahip damızlıklardandır.
Bugün incelediğim kovanlardan üç adetinde sağlık sorunları var. Koku yok, hatta birinde yavru atımı düzelmiş. Geçen yıldan kalma epey balları var, İyi gelişemediği için balı bitirememişler.
Kovanın birinde arı trafiği azalmış, açıp baktım anaarı memeleri boşalmış, küçük kara bir anaarı çerçevelerin üzerinde koşturuyor.

2 MAYIS 2020 CUMARTESİ Az bulutlu, mevsim normallerinde bir sıcaklık... Öğlen saatlerinde arılık...Bahar bakımı, kat verme ve kontrollere devam... Büyük kovanlardan biri anaarısız kalmış. Başka kovanlardan iki çerçeve kapalı yavrulu takviye edildi. Çerçevelerden birinde kapalı anaarı yüğsüğü var. 19 Nisan günü günlük yumurtalı bir çerçeve verdiğim kovanı kontrol ettim yeni bir anaarı diğer anaarı yüğsüklerinin yanında geziniyor.
Bugün 13 tane kovan kontrol ettim. İkisinde anaarı yüğsüklerine rastladım. Bir tane anaarısız kalan zayıf arıya anaarı yüğsüklü bir çerçeve ekledim.
Mart sonunda yaptığım 10 adet ceviz aşısından altı tanesinin gözleri uyandı ve süymeye başladı. Diğer dördünde bir hareket yok. Aşı kalemleri ya tutacak ya da kuruyacak.

3 MAYIS 2020 PAZAR Saat onbir sıralarında yağmur başladı.
4 MAYIS 2020 PAZARTESİ Yağmur devam ediyor. Dün gündüz başlayan yağmur ikindi ve akşam saatlerinde kesilmişti. Gece başlayan yağmur şu an 12.00 devam ediyor. Bu arada 50 kadar çerçeve hazırladım.

5 MAYIS 2020 SALI Hava açık, bahara yaraşır bir hava, iki günlük bir yağmur arasından sonra 20 kadar temel petekli çerçeve ile İnece'ye gittim. Önce evden motorlu tırpanı aldım, sonra arılığa geçtim. Daha önce bakamadığım kovanlar vardı. Onları açtım, kat isteyene kat verdim.
İkindiye doğru ağaç aralarındaki otu biçmek için tırpanla çalışmaya başladım. Akşam saat sekize kadar çalıştım ve çok yoruldum.6 MAYIS 2020 ÇARŞAMBA Hava az güneşli. Kontroller sırasında 5 kovanın sağlık sorunu olduğu görüldü. Onlar için şerbet hazırlayıp öğleden sonra arılığa gittim. Şerbetleri verdikten sonra ceviz fidanlarından ikisinin altını güzelce kazdım.

7 MAYIS 2020 PERŞEMBE Biraz temel petekli çerçeve alarak baraj kıyısındaki arılara gittim. Hava öğle saatlerimnde açık 17 -18 derecelerde, ilerleyen saatlerde parçalı bulutlu... Kırklareli yeşile boyandı her yıl olduğu gibi. Bunda son günlerdeki yağmurların da etkisi çok. Tirfiller çiçekte, kekikler sıraya girmiş, ardından karaçalılar gelecek... Önce dört tane kovanı kontrol ettim anaları yeni çıkmış, biri akşam sabah yumurtaya geçer, diğer üçü yeni çıkmış olmalı, onlar ayın yirmisine doğru... Baraj kıyısında farkına varabildiğim iki kovan oğul vermiş.
Başladım kat isteyenlere kat vermeye. Bir tane arı üç yıldır doğru dürüst bal alamadım, çünkü pat diye oğula yöneliyor. Geçenlerde 12 çerçevelik kovana aktardım ama kat vermemiştim. Yine başlamış anaarı memesi dikmeye, memeler imha edildi, arıya da kat verildi. Yine de önümüzdeki hafta kontrol etmek gerek. 12 kovana kat verdim. En kısa zamanda diğerlerine de vermem gerek önümüzdeki hafta havalar ısınıyor, kuvvetli nektar akımı başlayabilir.

8 MAYIS 2020 CUMA Parçalı bulutlu bir hava, 25 temel petekli çerçeve hazırladım saat 11.00 sıraları arılık. Niyetimiz çapa makinesi ile ağaç aralarından geçme ve soğanları çapalama ve arılara petek verme, kat verme ama çarşamba gecesi arıların olduğu bölgeye çok yağmur yağmış. Çapa işi yattı.
Birkaç kovana petekleri verdim. Soğanın yanında domates, biber ekmeyi düşündüğümüz yer çok otlanmış, o otların büyüyenlerini elle kökünden çıkardım.

9 MAYIS 2020 CUMARTESİ 20 kadar temel petekli çerçeve, çarşıdan geçerken kirazlar için ilaç alarak arılığa gittim. Bir arkadaşa çıkan ilk oğul sözüm var, o da bir boş kovan verdi. Saat 11.30 sıraları arılık, hava açık ve 20 derecelerde... Kat verilmesi gereken kovanlara kat verdim. Yeni analardan ikisine baktım, biri iyice fit beden olmuş zayıf karakuru bir kızcağızolmuş. Diğeri gerdeğe girmiş. İki tane de anaarısız var.Yakında çıkmak üzere olan anaarı yüğsüklerini takacağım.Arılığın yakınında ekilmeyen boş bir tarla var, adeta papatya ekilmiş. tarla arı kaynıyor.
Saat 14.30 gibi İnece'deki eve geçtim. Motorlu sırt pompasını şarj olsun diye elektriğie taktım. Sonra evin önünün otunun bir kısmını motorlu tırpanla kestim.
Daha sonra geçen yıl yaptığımız kovanlardan son beşinin plakasını, kulplarını taktım. Akşam olunca önce evin bahçesindeki kirazlara, sonra arılıktaki kirazlara ilaç attım.

10 MAYIS 2020 PAZAR " ANNELER GÜNÜ KUTLU OLSUN. Açık, güneşli bir on mayıs günü.
20-25 derece arasında bir hava. Bu zamanlarda hergünkü gibi biraz temel petekli çerçeve ile İnece... Önce eşimin isteği üzeri mezarlık, rahmetli annesinin ve babasının mezar ziyareti, sonra ev, evden çapa makinesini aldık, daha sonra arılık.
Geçtiğimiz yıllarda üç sıra asma dikmiştim topu topu 60 kök, sonra beton direk diktik ve tel çektik. Onların arasını daha önce traktörle yedili çekmiştik. Daha ince bir işçilik için çapa makinesi ile çapaladım. Sadece bir kovana kat verdim.


11 MAYIS 2020 PAZARTESİ Baharın yaz tarafına geçtik, havalar ısınıyor. Öğleye doğru İnece... Geçen ay rahmetli olan bacanağım İsmail Usta'nın arılarına 30 nisan günü bahar bakımı yapmıştım. Bir  de bölme yapmıştım. O gün öndeki kovan oğul vermişti. O oğulun anaarısı eski anaarı hemen neredeyse bir çerçeve yavru atmış.
Sonra eve geçtim ve bahçenin otlarını motorlu tırpanla kestim. Saat 15.00 sıraları arılığa uğradım, ortalıkta oğul falan yok.Rahatsız olan beş kovan vardı onları kontrol ettim, düzeliyorlar. ama ikisinde varroa var. Arılıkta önceki seneden kalan formik asitten akaşama doğru biraz damlattım.Bu arada sağ el yüğsük parmağıma asit aktı ve elimi fena yaptı.
Anaarısız kalan kovanlardan birine balcılardan günlük yumurtalı bir çerçeveli verildi.
Bir kovana kat verdim.

GÖZLEM: 2019-2020 Kışı bölgemizde yumuşak sayılabilecek bir kış olarak geçti. Ayrıca yağış yönünden zayıf bir kıştı. Barajlar yarıya kadar bile dolmadı. Buna karşın bitkiler, ağaçlar ve arıların oğul hareketi dikkat çekiciydi. Arılıktaki ve çevredeki ağaçlar geçen yıllara göre ortalama on gün kadar geç çiçek açtı. Yine bahçedeki zambaklar da öyle geç açtı. Benin arılıkta genelde mayısla birlikte oğul hareketi de başlardı. Daha oğul görmedim ama kovanlardan biri oğul vermiş.

12 MAYIS 2020 SALI Propolis kapanları geldi. Tarım İl Müdürlüğünden arıcılara yarı fiyatına verilen temel petek ( 10 kg)  paketini aldım. İkindiye doğru arılığa gittim, biraz rüzgar var. Henüz bu yıl daha oğul görmedim.  On kovana propolis kapanı verdim.

13 MAYIS 2020 ÇARŞAMBA Dün gelen propolis kapanlarını kat verdiğim ve vermeye devam ettiğim kovanların üzerine koyuyorum. Hava mevsime uygun 25 derece civarında.
Mart sonunda 10 adet ceviz fidanının ( genelde bilek kalınlığında ) her birine ikişer kalem aşı yapmıştım. Altı tanesindeki süygün beş santimi geçti. Üç tanesinde kalemler yeni uyanıyor, biri sıkıntılı gibi.

14 MAYIS 2020 PERŞEMBE Arılara kat verme ve propolis kapanı koymaya devam... Hava baştan biraz bulutlu ve bunaltıcı, sonra açıldı. Giderken on kök salatalık fidesi almıştım onları diktim.
Geçen sene çok oğul oldu. Oğul koyacak kovan kalmamıştı. Oğulları kovana koyarken kabarmış eski petekleri kullanırdım. İşte bu sene bu kat verme işi zahmetli ve yorucu. Eski petekleri ballığa alıyorum ki onlar şu anda hep kapalı yavrulu, bal hasadından sonra o çerçevelerin miyadı doluyor.

15 MAYIS 2020 CUMA Kat verme ve temel petek vermeye devam. Ayrıca bazı kovanlara propolis kapanı koyuyorum. Kovanların önünde oğul esansı sürdüğüm erik ağacındaki karapeteğe bir çerçevelik bir oğul konmuş. Bundan 15-20 gün önce kontrol ettiğim bir kovanı açtım arı azalmış, Az miktarda kapalı yavru var. Hatta o gün anaarı yüğsüklerinden birini kesip yalancı anaya kaçan bi rkovana vermiştim. O gün yine anaarıyı da görmüştüm. Neyse oğul vermiş. Ana memelerinden birinin ucu açılmaya zorlanıyor. Biraz bekledim,İçinden yeni anaarı çıktı ve şarkı söylemeye başladı. Öteki memeleri kesip attım. Hava kapalı ama sıcak.

16 MAYIS 2020 CUMARTESİ Basık ve sıcak b ir hava saat 11.30 gibi baraj kıyısındaki arılardayım. Kat verme ve propolis kapanlarını koyuyorum. Birkaç tane kovan oğul vermiş. Pek çok kovandan anaarı memesi kestim. Eski boş kovanlardan birine iki çerçevelik bir oğul girmiş. Yabani armut ağacında dört çerçevelik bir oğul. Bir de geçen günlerde kat verirken güçlü kovanlardan kapalı yavrulu dört çerçevelik bölme yapmıştım. Balcı arılardan damızlık olsun diye anaarı üretmek için. Kovanı kotrol ettim bir tane yeni anaarı gezinip duruyor. Çerçevelerde anaarı yüğsüğü yok, zaten olsa da bu kadar kısa sürede anaarı doğmazdı. Daha önce yalancıya kaçan kovanlar için yetiştirdiğim anaarılar yavruya başlamış.

Mart sonunda yaptığım ceviz aşılarının bazıları 10 cm kadar sürgün yaptı. Bazıları yeni yeni gözleri patlatıyor. İki tanesinde bir hareket yok.

18 MAYIS 2020 PAZARTESİ Bugünler mayıs ayı için oldukça sıcak geçiyor. Meteoroloji istatistiklerine göre rekor sıcakları yaşıyoruz. Mayısın ilk haftasındaki yağmurlar iyi gelmişti. Doğa gayet canlı, arılar için kuvvetli sayılabilecek nektar akışı var. Tirfil, papatya, kekik, akasya, az miktarda ektiğim arı otu, haftaya karaçalılar açmaya başlayabilir. Arılar petek kabartıyor, Kraliçe yavru döşüyor. Tarlacılar nektar, polen, propolis taşıyor.
Aktara uğradım kekik yağı ve suyu, nane yağı, ısırgan otu yağı gibi kokulu yağlar aldım. Birkaç kovanda kanatsız yavru gördüm. Bakalım bunlarla sorunu çözebilecek miiym?
Arığa uğradım, bazı kovanlara petek takviyesi yaptım. Oğul görünmüyor. Bu arılıkta 7 tane yeni anaarı var onlara baktım, yumurtlamaya geçenler var.
3 tane sepet almıştım, onlara geleneksel sıva yaptım.

19 MAYIS 2020 SALI  19 MAYIS ATATÜRK'Ü ANMA VE GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI KUTLU OLSUN.
Bu gece Kadir Gecesi
Arılara petek takviyesi yapıldı. Yan taraftaki yeni bahçe komşumuz bahçesine su için burgu vurdurdu.

20 MAYIS 2020 ÇARŞAMBA Güne arabayı tam temizlik yaptırarak başladım. Öğle saatlerinde arılık... Ağaçlara konan oğul var mı diye, oğul yok. Gün boş geçmesin diye rahatsız olan 5 kovan vardı, onlar toparlıyor.  Onlardan bal beklemiyorum. İkiye bölüp, geçen yıl iyi bal veren memnun olduğum kovanlardan günlük yumurtalı çerçeve vererek verimli arıları çoğaltmaya çalışıyorum. Bu sene hedefte oğulcu arılar var onların da anaarılarını karaçalı bal akımından sonra değiştireceğim. Anaarı yüğsüğü kesmekten bıktım, ona rağmen yine de oğul veriyorlar.

21 MAYIS 2020 PERŞEMBE Sabah saat 08.40 TÜV'deyim. Orası açık bir alan, iyi ki montumu giymişim. Dün 31 derecelik bir sıcak vardı, bunaldık. Şimdi 17-18 derecelerde ve rüzgarlı....09.00'da arabanın muayenesi başladı. Öğleden sonra İnece... Köyde hazırladığım üç sepeti aldım, arılığa geçtim. Kapalı v erüzgarlı bir hava.... 11 mayıs günü bölmelerden birine günlük yumurtalı bir çerçeve vermiştim. Ondan kestiğim anaarı yüğsüklerini anaarısız üç kovana verdim. Sokağa çıkma yasağından dolayı biraz erken oldu ama... Asmaların altlarındaki otlardan kestim.

22 MAYIS 2020 CUMA Önümüzdeki dört gün sokağa çıkma yasağı uygulanacak. Parçalı bulutlu 18-20 derecelerde bir hava... Baraj kıyısı... Geçen hafta kat verdiğim bazı kovanlara bu gün petek takviyesi yaptım.. Ayrıca anaarı memesi kontrolü yaptım. Oğulcu arılar bayram sonu yolcu olacak. Doğa oldukça canlı ama yağmur istiyor. Zaten kış kurak geçti. Mayısın 2. ve 3. haftası sıcaklık rekorları kırıldı. 30 derecenin üstünde sıcaklar yaşadık.
Akşam 19.40 gibi İnece'deki arılara uğradım. Balcının birinden olan anaarı yüğsüklerinden dört tanesi yüğsük bekleyen bölmelere veridi. Bölmelere şerbet verdim. Aşıları ıslattım. oğul görünmüyor.

4 GÜNLÜK SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI: 23-24-25-26 MAYIS 2020 TARİHLERİNDE SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI VAR
23 MAYIS 2020 CUMARTESİ Ramazan Bayramı arifesi, 24-25-26 MAYIS tarihleri  bayram. İyi bayramlar

27 MAYIS 2020 ÇARŞAMBA Geçen cuma günü son iş olarak boş kovanların girişine  ve ağaçlara astığım sepetlere ve kutulara oğul esansı sürmekti. Çünkü önümüzdeki dört gün sokağa çıkma yasağı vardı.
Dört gün hem dinlendim hem de petek hazırlamak gibi ufak tefek hazırlıklar yaptım. Gün parçalı bulutlu arada bir güneş çıkıyor ve sıcağını atıyor.  Bulut gelir güneşe engel olur, güneş kuyruğuyla buluta bir dokunur, bulut paramparça olur. İşte böyle bir günde saat 10.30 gibi baraj kıyısındaki arıların yanındayım. Arabayı durdururken ağacın dalındaki oğula takılıyor gözüm. Hazırlıklar yapılır. Oğul, kabarmış petekli ve petek gözlerine ılık şerbet konmuş bir kovana buyur edilir.Bu gün buraya asıl geliş nedenim geçen cuma günü anaarı yüğsüğü kesmekten bıktım ve bu oğulcu arılara bir ders vermekti.  O yüzden kontrol yapmam gereken birkaç kovanı hızlı bir şekilde tarıyorum.Görülen anaarı memeleri kesildi, eski analar oğulla çıkmış. Şimdi damızlıklardan birinden günlük yumurtalı aşılık petek parçaları kesme işi var, Onu da yaptım. Oğula bakayım, arılar uyuşuk gibi. Güneşin çıkyığı bir anda kalan arıları silkeliyorum. Ağaçlara astığım sepetleri kontyrol ediyorum. Kutulara bakıyorum oğul yok. Acelem var, buradan 40 km uzaktaki İnece'deki arılara gitmem gerek. Oğul kovanı alıp, hazırladığım yere götürüyorum. Oradaki boş kovana arılar girip çıkıyor. Kovanı açıp örtü tahtasını kaldırıyorum. Kocaman bir oğul, kar gibi petek örüp yavru kapatmış, eski anaarı... Hemen oğul veren kovanlardan kabarmış altı petek buldum ve bu oğula da peteklere taşın deyip, toparlanıyordum ki... Boş bir kovanın uçuş tahtasının altından arılar girip çıkıyor. Kovanı bir kaldırayım altı en az dört çerçevelik arı dolu. Haydi ona da kabarmış petek temin et, petek gözlerine şerbet koy ve arıya ikramda bulun. Bu işleri yaparken 3-4 metre uzaklıkta otların ve küçük çalıların arasında yerde bir karaltı... Bir çerçevelik bir oğulcuk, yazıktır, gariban deyip boşta bırakacak değiliz ya... Bölme oğullardan birinin kovanının üzerine boş bir kovan koymuştum. Bölmenin önünde arı ölüleri gözüme çarptı. Üstteki kovanı açtım, küçük bir arı kümesi ve iki tane zıpkın gibi prenses koşturup duruyor. İşte yerdeki o oğulun üzerine kabarmış bir çerçeve koymuştum, biraz sonra oğul çerçeveye geçti. Çerçeveyi götürüp o kovana koydum. Bir an önce buradan uzaklaşmalıyım, şimdi bir yerlerden bir oğul daha çıkar, yeter oğul da arı da istemiyorum.
Saat 15.30 gibi İnece... Arılıkta kontrol, şükür oğul yok... On kök salatalık dikmiştim, su verdim. Aşılara su verdim. Hava kapanmaya  başladı, rüzgar setleşiyor, karabulutlar yaklaşıyor. Geçen cuma günü dört arıya anaarı yüğsüğü vermiştim. Bakayım ve şerbet vereyim. Biri kovanı kontrol ettim.Anaarı yğsüklerinden eser kalmamış, anaarı göremedim.Kapatıp bir başkasına geçtim. Anaarıyı gördüm ve kapattım. Üçüncüye geçerken yağmur damlaları sert sert gelmeye başladı. Boş çerçeveye şerbet koyup kapattım, yağmur bastırıyor, şerbeti iki arıya daha verdim ve kaçarcasına arabaya doğru gittim, ıslandım. Köydeki eve uğrayıp kıyafetlerimi değiştirdim. yağmur 10-15 dakika yağdı.

28 MAYIS 2020 PERŞEMBE Parçalı bulutlu bir hava, öğleden sonra yağmur bekleniyor, saat 11.00'e doğru arılıktayım. Dünkü yağmur fazla etkili olmamış. Kontrol etmem gereken yeni anaarılar ve bazı kovanlar vardı. Onları kontrol ettim. Dört  tane kovana geçenlerde anaarı yüğsüğü bırakmıştım, ikisinde anaarıyı gördüm, ikisi yüğsükleri parçalamış. Onlara yedekteki anaarı yüğsüklerinden birer tane verdim. Kovanlardan nefis nektar kokusu yayılıyor. Tanıdık bir koku, karaçalıya çalışıyor arılar. Hava her an bozabilir. Köydeki eve geçtim. Birazdan yağmur başladı. Aşağı yukarı 40 dakika kadar sürdü ama bu yerel bir yağış, görme mesafesindeki bazı yerlerde yağmurun yağmadığını anlayabiliyorum. Saat beşten sonra arılık tarafına bir tur attım yağmur yağarken. Meradaki karaçalılara baktım çiçek açmışlar. İnece'den Kırklareliş'ye dönüyorum. Kırklareli'de yağmur yok.
29 MAYIS 2020 CUMA Bu günlerde hava sabahları serin ve az güneşli, öğleden sonra çisentili... Öğle saatlerinde arılık... Kontrol yapıldı, herşey yerli yerinde... Arılarda pek işim yok. Burası kumsal bir yer, pek çamıur olmuyor. Asmaların altındaki otları kesmeye başladım. Baharda kazamadığım yerleri bel küreği ile belliyorum. Altta kuru toprak... Otlar toprağın suyunu tüketmişler. Baharda kazdığım yerler yumuşacık ve oldukça tavlı. Günü asmalara bakım yapmakla geçirdim.

30 MAYIS 2020 CUMARTESİ Hava tahminleri öğleden sonra yağmurlu diyor. Saat on bire doğru evden çıktım. Arılara gidip gitmeme konusunda kararsızım. Çarşıda ufak tefek işlerim var, onları hallettim ve baraj kıyısındaki arılara gitmeye karar verdim. Yine oğullar... Oğul veren her kovan eğer sezon iyi geçerse sahibini bir teneke baldan mahrum bırakır. Onun için oğul istemiyorum ama engellemek için her hafta kovanları kontrol etmek şart ya da az bala razı olup, başka yöntemler kullanmak. Neyse kovan ve çerçeve hazırlayıp oğulları kovana aldım. Birden fazla anaarı var.
Ben onlarla uğraşırken başka bir kovanın önü arı kaynamaya başladı. Oğul esansını özellikle kovanın önüne yanındaki ağaca ve yanımızdaki sepete sürdüm. Havalanmaya başlayan oğul kovanın ön gtarafında ve uçuş tahatasında toplanmaya başladı. Uçuş tahtasına bir tane de kata petek dayadım. Havalanan arılarda geri döndü. Hızlıca kovanın kapağını açtım. Çerçeveleri tek tek elden geçirdim ve gördüğüm anaarı yüğsüklerini kestim. Sonra da kovanın önündeki kara petekteki arıları kovana silkeledim. Uçuş tahtasındakileri avuçla ( eldivenli) kovana aldım. Bu arada 3-4 tane zımba gibi prenses gördüm. Umarım kovanda kalır.


Kuzeyden karabulutlar görünmeye başladı. Oğul kovanlarını yerleştirdim ve arılıktan ayrıldım. Yolda şiddetli bir yağmura yakalandım.

31 MAYIS 2020 PAZAR İklim yönünden dengesiz geçen bir mayıs ayı 2020 mayısı. Ayın ilk on günü iyi, ikinci on gün son yüzyılın en sıcak mayıs ayı olarak tarihe geçti. Kırları sararttı. Üçüncü on günlük süre ise 21 mayısla birlikte 10-15 derece birden serinledi. Rüzgarlı, yağmurlu, çisentili, az güneşli olunca arılar stoğu tüketmeye başladı. Bu arada Dokuzhöyükteki karaçalılar açmaya başladı.
bugünkü kontrollerde iki arıda anaarı yüğsüğü gördüm. Polen kapanlarına baktım, bazı arılar bayağı iş yapmış, bazıları ise kapanda herhangi bir işlem yapmamış.
Haziranın daha iyi geçmesi dileğiyle, hoşça kal 2020 mayıs...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme