1 Nisan 2024 Pazartesi

MART 2024

 2 MART 2024 CUMARTESİ İnece'ye gittik. Bahçede daha önce budadığım ağaç dallarını topladım. Ayvalarda kuruyan ve gövdesinde çürümeler olan dalları kestim.

Arılar, kovanlara polen taşıyor. 


4 MART 2024 PAZARTESİ Açık, güneşli bir hava... 15 -16 derecelerde bir ısı... Baraj kıyısına yolculuk... Giderken evden biraz donmuş bal ve çarşıdan on kilo fondan şeker aldım. Önce yukarıdaki arılara baktık. Maşallah çok güzel polen geliyor. Burada üç kovanı açıp inceledim. İkisinde üç çerçevede kapalı yavru var. Çerçevelerin iki yüzünün yaklaşık üçte biri kadar olan bölümde yavru var. Başka bir kovandaysa az arı ve kapalı yavru var. Birkaç kovana fondan şeker verdim.
Baraj kıyısına geçtim. Arılar kovana polen taşıyor. Tek tek bütün kovanların arı giriş çıkışlarına baktım. 

Bir kovanın uçuş tahtasında ölü bir arı gördüm ve arıyı alıp inceledim. Sanki kanatları biraz gelişmemiş gibi geldi ve varroa mağduru olduğunu düşündüm. Arabada geçen yıl fuardan aldığım kekik kremi vardı. Onu aldım ve arılı çerçevelerin arasına birkaç çay kaşığı kadar sürdüm. Kovanın çekmecesini çekip temizledim ve peçete sererek kapadım. Başka bir zamanda sonucu göreceğim.

Burada da bazı kovanlara bal ve fondan şeker verdim.

7 MART 2024 PERŞEMBE
ÖĞLE SAATLERINDE İNECE 'YE GİTTİM. HAVA BULUTLU, ARABANIN TERMOMETRESİ 10 DERECEYİ GÖSTERİYOR. ÖNCE MUSTAFA'YA ALDIĞIMIZ ERIK FİDANLARINI EVİNİN BAHÇESİNE DİKİVERDİK. SONRA ARILIĞA GEÇTİM. EVDEKİ LÂLE SOĞANLARINI YANIMA ALMIŞTIM, ONLARI EKTİM. BU ARADA GÜNEŞ BULUTLARIN ARASINDAN KENDİNİ BİRAZ GÖSTERDİ VE ARILAR KOVANLARDAN ÇIKTI. BAHÇEDEN BİRKAÇ KARE.

10 MART 2024 PAZAR Az güneşli 13 derecelik bir sıcaklıkta öğle saatlerinde İnece... Evdeki işleri bitirince bahçeye geçtim. Arılar çalışıyor. Budama işine devam. Ağaçlara asılan asmaların dallarını kestim. Güzel kokulu ağaçtan kestiğim filizleri çimlendirmek için diktim. Birkaç arıya besin verdim.
Baraj kıyısına dikmek için birer adet dut, kokulu çalı ve hünnap fidanı söktüm. Bir parça da oğul otu...

11 MART 2024 PAZARTESİ Az güneşli bir havada Demircihalil'e gittim. Arılar iyi çalışıyor. Baraj kıyısında bazı kovanlara besin desteği verdim. 4 martta kekik kremi verdiğim kovanın taban tahtasını inceledim, varroa ile ilgili bir sonuca varamadım.
Dut ve kokulu çalıdan birer fidan diktim.
Yukarıdaki arılara dış gözlem yaptım. Arısı ölen son kovanın çerçevelerini aldım.

17 MART 2024 PAZAR Güneşli bir gün, 15-16 derecelerde bir sıcaklık İnece ve arılık...
Son yağmurlar bahçedeki çukur yerlerde birikmiş.
Erikler ve kayısılar çiçek açmış. Arılar harıl harıl çalışıyor. ballıbabalar haftalardır çiçekte...

Burada durumundan şüphelendiğim arılar vardı, Bu güneşli havada incelemem gerek.
Anaarısız kalan ve yalancı anaya kaçan kovan yağmalanıyor, kendi haline bıraktım.
27 Şubat günü durumundan şüphelendiğim arılar vardı. O zaman hızlıca çerçevelere baktım ve anaarı ve yavru göremedim. Şimdi o kovanlardan birinde kapalı yavru ve anaarıyı gördüm. Başka bir kovana baktım, anaarı yok, az bir yalancı ana yumurtası var. Damızlık kovanların birinden günlük yumurtalı bir çerçevenin arılarını kovanına silkeleyip, anaarısız kovana verdim.
Bu işlemi yapmadan önce kuvvetli kovanlardan birkaç tanesine baktım, kapalı erkek arı yavruları var. Yeni anaarı dünyaya gelene kadar onlar doğar ve ergen erkek arı durumuna gelir.
Başka bir kovana baktım, onda yalancı anaarı erkekleri çıkmış. Bu kovanın çerçevelerini başka bir kovana aktardım. yalancı anadan olan kapalı yavru gözlerini bozdum. Başka bir günde buna da yavrulu çerçeve takviyesi yapacağım.

Arı trafiğinin az olduğu başka bir kovana baktım. Çok az arı var. Avuç içi kadar kapalı yavru var. Ballı çerçeve çok. Bundan üç adet ballı çerçeve aldım ve başka kovanlara verdim.
Damızlık kovanlardan ikisine baktım, maşallah biri beşinci çerçeveye yavru atmaya başlamış. Biri dört çerçeve yavru yapmış.
İki katlı kışlattığım birkaç tane datand kovan vardı. Maşallah onlardan birine baktım, o da üç çerçeve dolu dolu yavru yapmış.

Bugün ilk defa 2024 yılında bal ve şeker karışımından hazırladığım beş litre şerbeti on kadar arıya paylaştırdım.

18 MART 2024 PAZARTESİ Çanakkale Savaşlarında kazanılan savaşın yıldönümü. Yurdu için canını veren kahramanlarımızı ve gazilerimizi sonsuz saygı ve minnetle anıyoruz.

Az bulutlu 15-16 derecelik bir sıcaklıkta öğle saatlerinde Demircihalil... Arılar polen taşıyor. Bazı kovanların besin durumuna baktım, yeterli balları var. Bir kovanın ön tahtası biraz kıvrılmış, onu inceledim. Üç çerçeveden fazla kapalı yavru var.
Baraj kıyısına geçtim, son yağmurlardan sonra dereciklerden sular akıyor.
Arabadaki bir elma fidanını yol kıyısına diktim.
Dönüşte Demircihalil'e uğradım. Tanıdıklarla sohbet ettik.

19 MART 2024 SALI Bulutlu bir gün... Gece UYSALBAL bloğuma baktım. Analizde bloğu ziyaret eden sayısı 5 ama hepsi diğer, yani hangi ülkeden, kimin izlediği belli değil.
Son zamanlarda Hong Kong, ABD; Kanada, Birleşik Krallık, Avrupa'dan birkaç ülkeden ziyaretçi
görünüyor.
23 MART 2024 CUMARTESİ Saat 10.00'da Tarım İl Müdürlüğü toplantı salonunda Kırklareli Arıcılar Birliği toplantısı yapıldı.
Öğleden Sonra 5 litre şerbetle İnece'ye doğru yola çıktım. Ferudun Bey ile daha önce anlaştığımız gibi, onun bahçeden hanımeli fideleri aldık ve benim bahçeye geçtik. Asmaları budadık. Daha sonra bazı kovanlara şerbet verdim. Hanımeli fidelerinin bir kısmını köye diktim.

24 MART 2024 PAZAR Öğleye doğru hava açıldı. 10 litre şerbetle İnece... Eve uğrayıp, yarım çuval şeker aldım. Besleme kutusu yıkadım. Sonra arılığa geçtim. Komşunun biri ekinine ilaç atıyor. Dün asmaları budamıştık. Asma dallarını topladım. Sonra arılara şerbet verdim.

25 MART UYSALBAL BLOGGER ZİYARETÇİ (DİĞER ) BİLİNMEYENLER 19 ZİYARETÇİ
26 MART 2024 SALI Dokuzhöyük köyünden Ahmet Koç vefat etmiş, cenazesine katıldık.
Öğleden sonra arılığa geçtim. Arılar polen taşıyor. Asma dallarını yaktım.

28 MART 2024 PERŞEMBE Bulutlu bir hava, lodos esiyor, çok az ara sıra güneş ışığını gördüm. 20 derece sıcaklık var. Arılıkta kontrol etmem gereken arılar vardı. Öğle saatlerinde arılıktayım. Geçen yıllarda tarla komşularımdan biri de beş altı kovan arı koymuştu yerine onlar da arılarına bakıyordu. Hoş beş ettik, kovanlardan iki kovan arıları ölmüş.

Hazırlıklarımı yapıp 17 martta günlük yumurta verdiğim kovanı kontrol etmeye başladım. Verdiğim çerçevede anaarı yüksükleri ile karşılaşmayı beklerken bir tane bile anaarı yüksüğü göremedim. Aklınıza ne gelir? Acaba kovanda anaarı mı var. Kontrol ettim, anaarı göremedim. Çerçevelerde açık yavru da yok, aksine bir çerçevede yalancı ana yavruları var. Neyse çerçevelerdeki arıları kovan önüne silkeledim. Başka bir gün yine kontrol edilecek.

Durumundan şüphelendiğim ve gelişme göstermeyen başka bir kovanı açtım. Açık ya da kapalı yavru yok, henüz yalancıya da kaçmamış. Arı mevcudu yeterli. 2010 yılından beri takip ettiğim bir kovandan günlük yumurtalı ve arılı bir çerçeve verdim.

Sorunlu başka bir kovanı açtım, yalancı ana yavrularını kazıdım. Arıları kovan yakınına silkeledim. Bu kovana da başka bir kovandan arılı ve yavrulu bir çerçeve verdim. Birleştirme esnasında birleştirme kokusu kullanıyorum.

Gelişmesi zayıf bir kovana baktım ki bu kovanı sarıca arıların elinden zor kurtardım. Balı az kalmış, bir çerçevede avuç içi kadar kapalı yavru yapmış. Fondan şeker verip kapadım, güzel bir havada arı takviyesi yapacağım.

Geçen gün yaktığım asma filizlerinden başka kıyıda köşede kalanları da yaktım.

29 MART 2024 CUMA Yanıma şerbet ve donmuş bal alarak öğleden sonra Demircihalil'e gittim. Hava güneşli 22-23 derecelerde. Önce yukarıdaki arılara bir baktım, sonra aşağı geçtim. Yanımdaki şerbetten arılara azar azar verdim. Bazı arıların çok balı var. Fakat fondan şeker ya da şerbetle beslenen arılardaki çalışkanlık ve nüfus gelişimi daha fazla...
Bir kovanın arı giriş çıkışından şüphelendim ve incelemeye aldım. Anaarıyı göremedim. kovandaki çerçeveleri boşalttım ve kovanın içindeki arıları silkeledim. Çerçevelerdeki bütün arıları da kovan önüne silkeledim. Sonra buranın verimli arılarından birinden arılı ve günlük yumurtalı bir çerçeve alarak anaarısız kalan kovana verdim.

Yukarıya geçtim. Burada da bazı kovanlara şerbet verdim....

31 MART 2024 PAZAR Türkiye'de yerel seçim var, siyasetle ilgilenen ve siyasetten geçinenler için heyecan verici bir gün. Ülkem için, insanlarımızın tümünün mutluluğu için çalışacak olanlara başarılar diliyorum.
Öğleye doğru İnece'ye gittim. Eve uğrayıp bagajdaki eski çerçeveleri bıraktım. Diktiğim fidanları sulamak için su aldım.

Arılığa geçtim. Kontrol etmem gereken kovanlara baktım. Maşallah durumlar iyi. Geçen yıl anaarısını değiştiren bir kovan vardı. Onu açtım, bayağı kalabalık. Kapalı yavrulu ve arılı bir çerçeveyi alarak, bahara zayıf çıkan bir kovana verdim. Çerçeve aldığım kovanın arılarının saldırısına uğradım. Bu kovanın ballığı ile kulaçkalık arasındaki örtü tahtasını kaldırdım.
Yani katını verdim. Damızlık kovanlarımdan biri maşallah yedi çerçeve yavru yapmış ve oldukça sakin bir arı... Çerçevelerde bal parlıyor. Havalar birkaç gündür 25 dereceyi görünce bitkiler nektar vermeye başladı.

Yanımda getirdiğim şerbeti arılara paylaştırdım. Arısı ölen kovanlardan ikisini arabaya yükledim.
Not: Havaların ısınması ve lodosun etkisiyle çukur yerlerdeki sular kaybolmuş. Toprak kurumaya başlamış. Ekinler boy atmaya başlamış.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder